Gerçek bir uçuş okulu iş garantisi veremez , sadece verdikleri ve güvendikleri eğitimleriyle sadece mülakatı geçme garantisi verebilirler. Herhangi bir havayoluna başvuru yaparken uygulanan DLR testleri ve Assesment mülakatlarını (uzaysal algılama, görsel hafıza, temel fizik kavramları, konsantrasyon, üç boyutlu düşünme, pratik hesaplama, sayısal çözümleme, algılama hızı ve geçici bellek gibi yetenekler ölçülmeye çalışılıyor ) bilmeniz gerekiyor. Unutmayın ki;  En iyi uçuş okulu: Pilot adayını en iyi yetiştiren ve gerekli standartlarda eğitim verip gönül rahatlığıyla dünyadaki tüm havayollarında çalışmasına imkan sağlayan ve almış olduğu ücretin hakkını fazlasıyla öğrencisine veren kuruluştur.

Türk Pilot Akademisi eğitim paketleri için öğrencilerine, faizsiz taksitli ödeme planı sunmaktadır. Ancak daha uzun vadeli yada Geri Ödemesiz yüksek faizli kredi almak istiyorsanız. Bankaların sunmuş olduğu ipotekli kredi imkanlarını araştırmanız gerekmektedir.

Uçuş eğitimi almak için Avrupa ve Türk Sivil Havacılık Mevzuatına göre Lise, Ön Lisans ve Lisans mezunu olmak yeterlidir. Fakat bazı havayolu şirketleri lisans mezunlarına öncelik hakkı tanımaktadır. Ayrıca Amerika,Avrupa ve birçok ülkede de pilot lisansınızı alabilmeniz için Lise veya Lisans mezunu olmanız yeterlidir.

Sadece pilotluk mesleğinde değil havacılık sektörünün bütün çalışanlarının İngilizceye hâkim olması çok büyük önem arz etmektedir. Eğitim ve sınavlar İngilizce yapılmakta olup mesleki tüm dokümanlarda İngilizce olarak yayınlanmaktadır. Pilotluk mesleğine adım atmadan önce İngilizce eğitimi konusu muhakkak çok iyi düzeyde çözülmelidir. Konuşma, anlama düzeyinde iyi İngilizcesi olmayanların havayolları tarafından işe alınma imkânı yok gibidir. En az “ B2 ve üstü Upper-Intermediate” düzeyinde İngilizce bilmek gerekir. Ayrıca her pilot adayı eğitimlere başlamadan ingilizce deneme testini başarıyla geçmek durumunda.

18 yaşını doldurmuş olmak. Üniversite veya Lise Mezunu Olmak. Yeterli İngilizce dil seviyesine sahip olmak Minumum B2. JAR FCL first class sağlık raporu almak 1. sınıf sağlık raporu EASA  veya ICAO standartlarında. İngilizce ve Matematik testini geçmek.

Türk Pilot Akademisi, eğitimleri öncesinde sağlık şartlarının ICAO Annex-1 ve JAR FCL-3’deki Ticari Havayolu Pilotu şartlarına uygun olması istemektedir.

SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) tarafından yetkilendirilmiş veya  anlaşmalı olduğumuz yetkili sağlık kuruluşları tarafından düzenlenmiş 1.sınıf geçerli sağlık raporu almanız gerekmektedir.

PPL(A) için, yetkilendirilmiş hastanelerden 2. Sınıf “pilot olmaya elverişlidir” raporu almak da yeterlidir.

Yukarı